Autor: Stanisław Sławomir Nicieja

Tytuł: Kresowa Atlantyda Tom IX Historia i mitologia miast kresowych -

Krzemieniec – Ateny Wołyńskie, Kisielin – wołyńska stolica arian, Śniatyn – słoneczne miasto,

Pików – esencja uroków Podola, Załucze, Marynki, Aleksandrówka

ISBN 978-83- 61915-59- 1

Format B5, oprawa twarda, stron 272, druk w kolorze na papierze kredowym

W IX tomie „Kresowej Atlantydy” autor wyprawia się w trzech kierunkach. Pierwszy – na słoneczne, gorące Pokucie, nad granicę rumuńską, do Śniatyna, do miasta, które Zbigniew Cybulski nazwał najpiękniejszym w II Rzeczypospolitej. Jest tam zapis kilkudziesięciu sag rodzinnych i dzieje „złotego pociągu”, którym wywieziono 80 ton polskiego złota, ratując je przed hitlerowską grabieżą. Jest też historia artystów z Wesołej Lwowskiej Fali.

Drugi kierunek to wschodnie Podole – Pików, miejsce urodzenia najsławniejszego z rodu Potockich: Jana Potockiego, autora światowego bestselleru „Rękopisu znalezionego w Saragossie”. Prof. Nicieja dotarł tam i, pisząc esej o fenomenie artystycznym Jana Potockiego, zdokumentował to, co zostało dziś w legendzie tej okolicy.

Trzeci kierunek autorskiej wyprawy to Wołyń – Krzemieniec i okolice, miasto Słowackiego i wspaniałej uczelni nazwanej Atenami Wołyńskimi. Autor ukazuje Wołyń mieszczański, świat bohemy krzemienieckiej i urodę krajobrazowo-architektoniczną tej dzielnicy. Przypomina piękne legendy tworzone od czasów królowej Bony do dnia dzisiejszego. Prof. Nicieja dopełnia w sposób oryginalny i sugestywny obraz Wołynia z filmu Wojciecha Smarzowskiego, dając mu rys nie tylko tragiczny.

Tom zawiera 230 zupełnie unikatowych fotografii z precyzyjnymi opisami, kto na nich się znajduje, a rytm narracji wzbogaca licznymi anegdotami.

Autor: Stanisław Sławomir Nicieja

Tytuł: Kresowa Atlantyda. Historia i mitologia miast kresowych TOM VII

Drohobycz - miasto sklepów cynamonowych, Sławsko - narciarska stolica Bieszczad, Turka - stolica Bojkowszczyzny oraz Majdan i Schodnica

 

W sprzedaży od 24.10.2015.

Sugerowana cena detaliczna: 59 PLN 
Pozycja: DOSTĘPNA 

Format B5, stron 288, papier kredowy, druk kolorowy, w książce znajdziemy ok. 250 unikalnych fotografii, a indeks zawiera ok. 1000 nazwisk.

 

 

Wydawnictwo MS nie prowadzi indywidualnej sprzedaży detalicznej.
Kontakt: e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Autor: Stanisław Sławomir Nicieja

Tytuł: Kresowa Atlantyda. Historia i mitologia miast kresowych. T. III

Zaleszczyki – miasto słońca, Kosów – huculskie Davos, Chodorów – cukrowe miasto, Kałusz – miasto dzwonów, Abacja – malachitowy kurort marzeń

SUGEROWANA CENA DETALICZNA: 58,80 PLN

Pozycja: DOSTĘPNA

Trzeci tom opowieści o 200 miastach i miasteczkach kresowych.

Format B5. Oprawa twarda szyta. Str. 288,  na papierze kredowym, druk w kolorze. W książce zamieszczono 255 fotografii, które cudem przetrwały częstokroć zagładę ich pierwszych właścicieli, a indeks zawiera ponad 1000 nazwisk. 

Ze wstępu prof. S.S.Nicieji do trzeciego tomu:

....Było i jest moim pragnieniem działanie na rzecz zachowania śladów polskiego losu na rozległej przestrzeni od Zaleszczyk i Śniatyna na południu po Wilno i Nowogródek na północnym-wschodzie. Nie słabnie we mnie wiara i przekonanie, że uda mi się przedstawić dzieje 200 miast, które zostały poza granicą wschodnią Polski wytyczoną w Jałcie w 1945...

....Moi czytelnicy jak płetwonurkowie „penetrują dno oceanu Atlantyckiego” i wydobywają okruchy zatopionej kresowej Atlantydy. I wspólnie z mozaiki odnalezionych szczątków dawnej, kunsztownej konstrukcji odtwarzają kształt zasnutej mgłą niepamięci krainy  naszych przodków....

Wydawnictwo MS nie prowadzi indywidualnej sprzedaży detalicznej.

Kontakt: e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Autor: Stanisław Sławomir Nicieja

Tytuł: Kresowa Atlantyda. Historia i mitologia miast kresowych T.IV 

Kołomyja - stolica Pokucia, Żabie - stolica Huculszczyzny, Dobromil - miasteczko w letargu

Sugerowana cena detaliczna: 58,80 PLN 

Pozycja: DOSTĘPNA 

Tom IV o 200 miastach i miasteczkach kresowych. Format B5 ( ok. 17x24 cm ) papier  kreda matowa silk, stron 292, druk kolorowy.  Oprawa twarda szyta. W tomie zamieszczono 258 fotografii, a w indeksie prawie 1050 nazwisk. Czwarty tom Kresowej atlantydy Stanisława Sławomira Niciei jest wyprawą do trzech fascynujących i zadziwiających swą różnorodnością i orginalnością miejscowości: do Kołomyi i Zabiego - serca Huculszczyzny, do miejscowości, które inspirowały dziesiątki twórców zadziwiającymi pejzażami i folklorem. Trzecim miasteczkiem w tym tomie jest urokliwy Dobromil. Jak w poprzednich tomach Kresowej Atlantydy autor pisze o tych miejscowościach ciekawie, barwnie i z powabem, a tekst ilustruje oryginalną i bogatą ikonografią.

Wydawnictwo MS nie prowadzi indywidualnej sprzedaży detalicznej.

Kontakt: e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Autor: Stanisław Sławomir Nicieja

Tytuł: Kresowa Atlantyda. Historia i mitologia miast kresowych. 

Truskawiec –  galicyjska Kolchida. Jaremcze i Worochta –  perły Karpat. Skole –  mekka europejskich myśliwych. Morszyn –  kurort art deco.

Sugerowana cena detaliczna 58,80 zł

Pozycja dostępna 

Drugi tom opowieści o 200 miastach i miasteczkach kresowych.

Format B5. Oprawa twarda szyta. Str. 288,  na papierze kredowym, druk w kolorze. W książce zamieszczono 240 unikalnych  fotografii, a indeks zawiera prawie 1100 nazwisk.

Książka niniejsza jest wyprawą do świata polskich uzdrowisk, letnisk i zimowisk kresowych, do krainy, która po stracie tych ziem przez Polskę, pogrążyła się niczym mityczna Atlantyda w odmętach zapomnienia. Dzięki niej udało się jednak wydobyć z kompletnego zapomnienia wiele fascynujących wydarzeń, zadziwiających biografii, wygasłych już w świadomości obecnych pokoleń legend i mitów (fragment wstępu).

W następnych tomach „Kresowej Atlantydy” ukażą się m.in.:

Kołomyja – stolica Pokucia, Żabie - magia Huculszczyzny, Kosów – huculskie Davos,

Nadwórna – brama Gorganów, Chodorów – cukrowe miasto, Kałusz – miasto dzwonów,

Krzemieniec – wołyńskie Ateny, Łuck – stolica Wołynia, Pińsk – czar Polesia,

Wydawnictwo MS nie prowadzi indywidualnej sprzedaży detalicznej.

Kontakt: e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.